Jak rychle doplnit bílkoviny – Bílkoviny jsou důležité!

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalstva v našem těle. Proto je potřeba je pravidelně doplňovat prostřednictvím stravy. Bílkoviny nám dodají potřebnou vytrvalost a energii na těžký fyzický výkon, jakým je například cvičení. Mezi rychlé zdroje bílkovin patří například vajíčka nebo proteinové prášky. Jaké jsou ale další možnosti?

1. Arašídové máslo

Arašídové máslo (nebo jakékoli jiné ořechové máslo) je plné bílkovin. Pokud se ale chcete vyhnout sacharidům, které přináší pečivo, zkuste arašídové máslo s řapíkatým celerem nebo třeba jablkem. Dvě lžíce arašídového másla a šálek nakrájeného celeru vám přinese 8,3 g bílkovin.

2. Sušené maso

Pokud potřebujete doplnit bílkoviny na cestách, dobrou variantou je sušené maso (označené často jako „jerky“). Snažte se vyhnout těm, které jsou plné sodíku a cukru. V jedné porci tak přijmete 10 g bílkovin.

3. Oříškový mix

Oříšky vám poskytnou dobrý zdroj bílkovin, avšak opět je důležité vybrat zdravé varianty v přírodní podobě. To znamená nesolené, nepražené ani jinak ochucené varianty. Z jedné lžíce přijmete až 6,5 g bílkovin.

4. Proteinové prášky

Stačí smíchat tento prášek s nápojem (například pomerančovým džusem) a máme velice rychlý zdroj bílkovin. Potraviny v prášku trávíme rychleji, proto je proteinový prášek vhodný zejména při akutní potřebě bílkovin. Jedna dávka vám přinese 18 až 32 g bílkovin – v závislosti na značce.

5. Proteinové tyčinky

Také tyto tyčinky seženete na cestách například na benzínových stanicích. Vybírejte ty s nejmenším množstvím cukru a dalších přidaných látek.

6. Edamame

Edamame je čerstvá sója. Jsou to zelené plody, které tvarem připomínají fazole. Pokud jich sníte jeden šálek (stačí je podusit s trochou soli), doplníte 15 g bílkovin.

7. Řecký jogurt

Mléčné výrobky obecně jsou skvělým zdrojem bílkovin. Bílé jogurty, tvarohy, mléko – to vše obsahuje bílkoviny. Řecký jogurt se ale může pochlubit opravdu vysokým obsahem této živiny. Na jednu porci to může být klidně i 16 g bílkovin.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na