Jak rychle dýchá kočka – Co dělat, když kočka dýchá příliš rychle

Obvyklá rychlost dýchání u koček je 20-30 dechů za minutu, což je přibližně dvojnásobně rychlejší dýchání, než je běžné u člověka. Avšak u koček existuje několik typů poruch dýchání. Jednou z nich je například tychypnea. Rozdíly u jiných poruch dýchání jsou velmi jemné a je poměrně těžké určit, o kterou z nich se jedná. Proto je vhodné vždy navštívit veterináře, pokud si myslíte, že vaše kočka dýchá příliš rychle nebo příliš pomalu.

Tachypnea

Tachypnea je nemoc, při níž je dýchání příliš rychle. Tato dýchací porucha je charakterizována abnormálním dýcháním, které je rychlé a mělké. To je způsobeno sníženou hladinou kyslíku, mechanickými a fyziologickými poruchami, při kterém je dýchací centrum v mozku kočky nadměrně stimulováno. Pozor – nejedná se o zrychlený dech po námaze nebo běhu vaší kočky, které se po krátkém čase normálně usadí.

Majitelé, kteří tuto nemoc zažívají se svým domácím mazlíčkem poprvé, mohou být velmi znepokojeni. Avšak pokud budou jednat rychle, nemusí mít strach. Tato potenciálně kritická situace může být vyřešena a vaše kočka se vrátí k normálu.

Hlavní symptomy

Přestože se tachypnea může projevit prostřednictvím mnoha různých příznaků, hlavní symptomy jsou:

* Neuvěřitelně rychlé, mělké dýchání.

* Uchovávání jazyka mimo úst.

* Kašel a sípání.

* Modré zbarvení dásní (kvůli nedostatku kyslíku).

* Ztráta chuti k jídlu.

Kočky primárně dýchají skrz nos, takže kočka, která dýchá ústy, má vážný zdravotní stav nebo je v ohromné tísni.

Co dělat, když vaše kočka dýchá příliš rychle?

Pokud se obáváte, že vaše kočka dýchá zrychleně, nejlepší je okamžitě zavolat veterináře. Pokud navštěvujete pravidelně jednoho veterináře, je možné projednat s ním stav své kočky i po telefonu, protože by měl mít vedenu zdravotní kartu vašeho zvířete u sebe v počítači.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na