Jak rychle funguje antikoncepce – Za jak dlouho začne působit

U mnoha žen je antikoncepční pilulka ideálním prostředkem prevence těhotenství. Vše, co potřebujete, je vzpomenout si na to, abyste se vzali malou tabletu ve stejnou dobu každý den, a máte 99 % pravděpodobnost, že se vyhnete těhotenství. Jak dlouho však trvá, než hormonální účinky pilulky – které mají zabránit uvolnění vajíčka, a tedy jakákoliv šance na oplodnění – skutečně začnou pracovat, když je poprvé začnete užívat?

Kdy pilulky začnou fungovat?

Odborníci tvrdí, že když poprvé začnete užívat pilulku, doba, za kterou začne fungovat, se mění v závislosti na tom, který den svého menstruačního cyklu pilulku užijete. Váš menstruační cyklus začíná v první den vašeho období.

Pokud začnete užívat pilulku v den 6 nebo dny následující svého menstruačního cyklu, bude trvat sedm dní, než začne pracovat. V rámci tohoto období je potřeba užívat další antikoncepci (například kondomy).

Ženy, které začnou užívat antikoncepci v 1 až 5 den vaší menstruace, budou i chráněny před těhotenstvím ihned, pokud nemají krátký menstruační cyklus (menstruační období je každých 23 dní nebo méně). Pokud máte krátký menstruační cyklus nebo začnete pilulky užívat později ve vašem cyklu (šestý a následující dny), pak je důležité nespoléhat se pouze na antikoncepci.

Účinnost antikoncepčních pilulek

Při užívání dle návodu je antikoncepčního pilulky vyšší než 99 %. Avšak s typickým použitím má antikoncepce 9 % míru selhání. To znamená, že 9 ze 100 žen může otěhotnět. To je důvod, proč je důležité vzít si pilulku včas a udržovat pravidelný plán. Pokud máte potíže s připomenutím, abyste si ji vzali včas, zvažte nastavení budíku nebo využití různých aplikací.

Jak antikoncepční prášky fungují?

Kombinované antikoncepční pilulky fungují především potlačením ovulace. Jinými slovy zabraňují uvolnění vajíčka. Bez vajíčka nemůže dojít k oplodnění a následnému těhotenství. Antikoncepce také zahušťuje děložní hlen, takže je pro spermie obtížnější jej překonat. Navíc také zužuje výstelku dělohy a pro oplodněné vajíčko je těžké se usadit.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na