Jak rychle funguje projímadlo – Rady jak projímadlo užívat

Projímadlo je vhodné brát tehdy, když si myslíte, že trpíte zácpou. Zácpa se projevuje pocitem plnosti, tvrdou stolicí, pocitem neúplného vyprázdnění a pocit těžkosti. Laxativa obsahují chemikálie, které pomáhají zvýšit pohyblivost stolice, objem a frekvenci – a tím zmírnit dočasnou zácpu. Při zneužití nebo nadměrném užívání mohou laxativa způsobit problémy, včetně chronické zácpy. Zdravá strava plná čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných produktů, pravidelné cvičení a dostatečný pitný režim může pomoci předejít zácpě.

Druhy laxativ

Různé druhy laxativ fungují různými způsoby. Volba správného druhu závisí na různých faktorech. Existují celkem čtyři hladní druhy laxativ.

Vlákninové doplňky

Fungují stejným způsobem jako normálně vláknina ve stravě. Zvyšují objem stolice tím, že absorbují kapalinu, což povzbuzuje střeva k vytlačování ven. Obvykle trvá 12 až 24 hodin, než se projeví.

Osmotická laxativa

Změkčují stolici zvýšením množství vody, což usnadňuje její průchod. Může trvat až 2-3 dny, než začnou pracovat.

Stimulační laxativa

Stimulují stěny zažívacího traktu a zrychlují pohyby střev. Obvykle se projeví během 6-12 hodin.

Laxativa změkčující stolici

Snižují povrchové napětí stolice tak, že absorbují více vody, čímž jsou měkčí. Obvykle pracují v rozmezí 12-72 hodin.

Používejte laxativa bezpečně a výjimečně

Při použití laxativa k léčení občasné zácpy si zapamatujte tyto tipy:

* Pokud potřebujete používat laxativa pravidelně, používejte nejprve vlákninové doplňky.

* Pijte dostatek tekutiny a dbejte na pořádnou hydrataci při použití projímacích prostředků. Vyhýbejte se pravidelnému užívání stimulačních laxativ. Některé mohou omezit schopnost těla absorbovat vitamín D a vápník.

* Pokud váš problém s obtíží pokračuje, navštivte svého lékaře. Zácpa může být varovným signálem závažnějšího problému, jako je rakovina tlustého střeva, cukrovka nebo hypotyreóza. Váš lékař může zhodnotit anamnézu, provést fyzickou prohlídku a laboratorní vyšetření a určit přesnou příčinu a řešení pro zácpu.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na