Jak rychle jede metro – Vše o metru

Metro je považováno za jeden z nejrychlejších druhů dopravy ve městě. Protože jezdí pod zemí, může dosahovat vyšších rychlostí, než například tramvaje nebo autobusy. Navíc nepodléhá dopravním zácpám, právě proto, že má svou trasu. Metro je zkrátka a dobře sice náročné na vybudování, z hlediska rychlosti přepravy osob se však jedná o velice efektivní záležitost.

Praha – jediné město u nás, kde najdeme metro

Právě proto, že je metro tak obtížné vybudovat (obzvláště v již vystavěných oblastech), nachází se jen ve větších městech, jako je Londým, Paříž, Moskva. U nás v České republice se metro nachází pouze v Praze. Jeho celková délka zahrnuje trasu dlouhou 65,2 km a obsahuje 57 stanic. Celkem existují tři druhy tras:

o A (Dejvická- Depo Hostivař) – ta má celkem 13 stanic a rozprostírá se na trase dlouhé 11,3 km.

o B (Černý Most – Zličín) – ta je dlouhá 25,6 km a má 24 stanic.

o C (Háje – Letňany) – která má 22,7 km a 20 stanic.

Jak rychle jede metro?

Průměrná rychlost, které dosahuje pražské metro, je 34,6 km/h. Za rok ale přepraví více než 500 milionů osob. Maximální rychlost, které ale metro může dosáhnout je až 80 km/h. Průměrnou rychlost ovlivňuje počet stanic (zapotřebí je neustále brzdění a rozjíždění) a také to, že metro, které veze cestující, musí svou rychlost omezovat kvůli jejich bezpečnosti.

Rychlost metra v jiných metropolích

V jiných metropolích jsou stanice metra propracovanější, a tak by se dalo čekat, že i jejich rychlosti budou mnohem větší než v Praze. Není tomu ale tak. Například londýnské metro dosahuje průměrné rychlosti 33 km/h, což je ještě o něco méně, než je tomu u pražského metra. Jakkoli se tato rychlost kolem třiceti kilometrů za hodinu zdá nízká, v porovnání s ostatními prostředky městské hromadné dopravy se jedná o rychlost asi půlnásobně větší – tramvaje a autobusy dosahují průměrné rychlosti okolo 20 km/h.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na