Jak rychle jezdí metro – V Praze, v New Yorku a dalších městech

Metro patří mezi nejrychlejší dopravní prostředky napříč velkými městy. Na rozdíl od cestováním autem, tramvají, trolejbusem, autobusem a jinými dopravními prostředky, se nemusíte bát, že strávíte hodiny v kolonách. Metro vás dostane rychle na místo určení bez přílišného stoupání do kopců. Jaká je ale jeho rychlost?

Praha

Pražské metro jezdí s výjimkou prvních pěti ranních hodin celý den. Poprvé bylo metro v provozu od roku 1979. V tunelech může dosahovat maximální rychlosti 80 km/h. Průměrná rychlost včetně doby stání na stanicích je ale o něco nižší: 34,6 km/h.

New York

Newyorské metro funguje po 24 hodin (jedná se o jedno z mála druhů této dopravy, která poskytuje přepravu nepřetržitě). Denně převáží přes šest milionů osob a bylo založeno roku 1904. Newyorské město dosahuje maximální rychlosti 89 km/h, ale jeho průměrná rychlost je ještě o něco nižší než v Praze – 27 km/h.

Moskva

Moskevské metro bylo otevřeno roku 1935 a je to druhé nejvytíženější metro na světě (první je Tokio) – denně převeze 8-9 milionů lidí. Dosahuje průměrné rychlosti 39,54 km/h. Zajímavostí tohoto metra je hlášení zastávek – cestující, kteří jedou do centra, slyší mužský hlas, cestující jedoucí z centra slyší zase ženský hlas.

Tokio

Tokio je nejvytíženější metro, které přepravuje 8,7 milionů lidí každý den, čeká se však ještě větší nápor. Bylo založeno roku 1927 a k dnešnímu dni má celkem 13 linek.

Madrid

Metro v Madridu bylo založeno roku 1919 a má celkem 13 linek. Může dosáhnout maximální rychlosti 100 km/h, ale na většině svých tratí je limitováno maximální rychlostí 70 km/h. Jedná se o sedmý nejrozsáhlejší systém metra na světě.

Londýn

Londýnské metro je jedno z nejstarších na světě, bylo otevřeno už v devatenáctém století, konkrétně roku 1863 a dnes má celkem 11 linek. Denně přepravuje okolo 5 milionu lidí. Dosahuje průměrné rychlosti 33 km/h.

0 0 vote
Article Rating
Může se hodit

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments