Jak rychle jíst – Jak rychle bysme měli konzumovat jídlo?

Jak rychle jíst aneb proč je rychlá konzumace jídla špatná pro vaše zdraví. I když někteří lidé jedí rychle, nemusí to nutně znamenat, že mají nadváhu. Může to ale být začátkem dalších zdravotních problémů jako je reflexní choroba jícnu, poruchy trávení a možná i otrava jídlem. Rychlé jídlo může vést k přejídání, ale není tomu tak u každého.

Proč se někteří lidé, kteří jí rychle, přejídají?

Žaludek, tenké střevo a složitá řada hormonů a mozkových chemických látek regulují chuť k jídlu a sytost, ale zdá se, že jsou příliš pomalé. Populární myšlenka spočívá v tom, že trvá 15 až 20 minut, než si mozek uvědomí, že žaludek dostal dostatek jídla a už nepotřebuje další jídlo. Signály fungují, pokud jim dáte šanci a poznáte je. Avšak pokud jíte rychle, existuje silná šance, že dojíte svůj dezert ještě před tím, než vám mozek pošle signál „mám dost“. Nakonec se cítíte přeplnění, ale už je pozdě.

Jak rychle byste měli konzumovat jídlo?

Jak dlouho byste měli jíst, závisí skutečně na tom, co jíte – na struktuře a množství jídla. Pro každé jídlo není možné dát tvrdý a rychlý časový cíl. Pokud jste vždy první dokončení bez ohledu na to, co jíte, zpomalte. Plánujte prodloužit dobu potřebnou k ukončení jídla nejméně o 5 minut. U některých lidí nepomůže ani tak stanovený čas na jedno jídlo, jako spíše to, že si mezi jednotlivými chody dají pauzu. Počkejte asi 20 minut, než si vyberete, zda potřebujete více jídla.

Jak zpomalit?

Přestože zpomalování je těžké, může to být provedeno s malým množstvím praxe. Zde je několik tipů:

1. Začněte tím, že změníte prostředí, ve kterém jíte. Buďte selektivní ohledně toho, s kým se budete stravovat. Vyhněte se rychlým jedlíkům. Vyhněte se rozptýlení a přeplněným jídelním prostorům.

2. Vyhněte se stresujícím a vzrušujícím rozhovorům při jídle.

3. Najděte u stolu toho, kdo jí nejpomaleji a zrcadlete jeho tempo – jeho pohyb, kolik jídla si nakládá, tempo, kterým zvedají vidličku nebo lžíci k ústům.

4. Konverzujte u jídla – ale nemluvte s plnými ústy.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na