Jak rychle klesá AMH – Co je AMH a jeho hodnoty

AMH je hormon, který se nachází u žen. Je produkován buňkami vaječníků. Jeho celý název zní antimülleriánský hormon. Jeho hlavním úkolem je řídit proces dozrávání vajíček. Bez tohoto hormonu by nebylo možné, aby žena otěhotněla. Již v děloze matky se každé z žen vytvoří množství vajíček, které pak využívá po celý život. Tento hormon pak pomáhá určit, kolik vajíček ženě ještě zbývá a jakou má šanci na přirozené početí.

Měření hodnoty AMH

Hodnotu AMH je možné změřit. Tento hormon je přítomen v krvi každé ženy. Měří se tehdy, když žena starší 28 let začne uvažovat o odložení rodičovství na pozdější dobu. Poté totiž dochází ke ztrátě plodnosti žen (u 10 % žen dochází ke ztrátě plodnosti již před dosažením 28 let). Hodnoty AMH se ale také měří u žen, které se dlouhodobě snaží o otěhotnění. Typicky jde o ženy starší 30 let.

Biologické hodiny s názvem AMH

Hormon AMH je tedy vlastně jakýmsi odměřováním času, který každé ženě zbývá k tomu, aby založila rodinu. Ženy, které mají nižší hodnoty tohoto hormonu, hrozí větší výskyt potratů. Výši hladiny tohoto hormonu ovlivňuje věk každé ženy. Čím nižší jsou hodnoty AMH, tím obtížnější je pro ženu otěhotnět.

Hodnoty AMH

Hodnoty AMH se měří nezávisle na menstruačním cyklu. Hodnoty, které jsou vyšší než tři jsou označovány jako vysoké hodnoty, od 1 do 3 se jedná o normální hodnoty a od 0,7 do 0,9 jsou to snížené hodnoty. Existuje ještě hodnota od 0,3 do 0,7, která se označuje jako výrazně snížená a hodnota pod 0,3 je velmi nízká.

Rychlost poklesu AMH

Stejně jako je individuální hodnota AMH u každé ženy, tak také rychlost poklesu je individuální. Obecně lze říci, že s rostoucím věkem šance na přirozené početí klesá. Již od 23 let věku ženy jsou její šance na přirozené početí 25 %. Poté již tyto šance začínají klesat. Po třicátém roce ženy už je šance na přirozené početí pouze 20 %, po 35. roce pak už jen 15 %. Existují ale zároveň i výjimky.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na