Jak rychle klesá CRP – Hodnoty CRP

CRP neboli C-reaktivní protein je látka, kterou produkují játra. Jedná se o bílkovinu, jejíž přítomnost lze zjistit v krvi. CRP je jakousi reakcí organismu na zánět nebo na autoimunitní onemocnění, pooperační stavy, popáleniny a další onemocnění. Dobré je, že množství tohoto proteinu se dá měřit a je ukazatelem jak silná je imunita organismu. CRP je vhodným parametrem toho, kdy už může lékař předepsat antibiotika – podle hladiny CRP je totiž vhodné odlišit bakteriální infekci od virové.

Hodnoty CRP

Hodnotu CRP může zjistit lékař z vaší krve. Během 6 – 12 hodin od začátku onemocnění může dojít až k tisícinásobnému zvýšení hladiny CRP oproti normální hodnoty. Prostřednictvím hodnoty CRP naměřené v krvi je možné zjistit, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, což usnadňuje rychlé zavedení léčby. To je vhodné například u nejmenších dětí. Někteří lékaři mají přístroj, s jehož pomocí mohou určit hodnotu CRP v řádu několika minut.

Hladiny CRP

Normální hodnota CRP u zdravého člověka se pohybuje do 5 mg/l. Od 5 do 30 mg/l se jedná o virovou infekci, od hodnoty 40 mg/l je to pak bakteriální infekce. Problém nastává, když jsou hodnoty CRP v rozmezí mezi 30 – 40 mg/l, to pak není jisté, o jakou infekci se jedná. Antibiotika se předepisují tedy pouze ve chvíli, kdy je jasné, že se jedná o bakteriální infekci (nad 40 mg/l).

Jak rychle CRP klesá?

CRP klesá v závislosti na imunitě daného člověka. Není možné určit přesnou dobu. Pokud je pacientovi včas podáno antibiotikum, hladina CRP klesá velmi rychle. Důležité je ale také správné načasování testování hladiny CRP. Vzhledem k tomu, že CRP stoupá až po 6 hodinách nemoci a vrcholu dosahuje někdy do 48 hodin po onemocnění, je vhodné odběr provést opakovaně. Pokud je odběr krve proveden příliš brzy, nemusí výsledky ukázat bakteriální infekci.

0 0 vote
Article Rating
Může se hodit

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments