Jak rychle klesá hCG – Hormon hCG v moči

Hormon hCG je tím, co zaručuje funkci těhotenských testů. Jedná se o hormon, který začne ženské tělo produkovat poté, co oplodněné vajíčko zahnízdí v děložní sliznici. Hlavní funkcí hormonu hCG je to, aby zabraňoval dalším menstruacím u ženy. Současně je to jeden z hlavních ukazatelů těhotenství u ženy – přítomnost tohoto hormonu lze zjistit z krve a z moči.

Jak rychle se hormon v těle ženy objeví?

Hormon se začne produkovat téměř okamžitě po oplodnění. Aby však bylo možné jej zachytit v moči nebo krvi, je potřeba, aby tento hormon byl v hodnotě nad 5 mUI/ml. To se u většiny žen objevuje v krvi již 11. den po oplodnění. Pět procent žen může takovou výši hormonu mít v krvi již 8. den po oplodnění.

Hormon hCG v moči

Aby se dalo zjistit těhotenství prostřednictvím klasického těhotenského testu, je potřeba, aby se hormon hCG objevil i v moči. To se stává poté, co je vajíčko bezpečně uhnízděno v děloze. Doba uhnízdění se liší, většinou nastává až v době, kdy má dojít k další menstruaci. Proto není vhodné dělat si těhotenský test dříve, než se vám opozdí menstruace.

Růst hormonu hCG

Po oplodnění hodnota hormonu rychle narůstá. Nejrychleji je to v období prvního trimestru – nejvyšší hodnoty hCG jsou kolem 9. – 10. týdne těhotenství. Poté dochází k jeho snižování se až do konce druhého trimestru. Ve třetím trimestru (po 25. týdnu těhotenství) je pak hodnota hCG stabilní až do porodu.

Jak rychle klesá hCG?

Hladina hormonu hCG klesá po porodu. Jak rychle, to se liší žena od ženy. Vylučování hormonu obvykle končí asi 7. den po porodu (po vypuzení plodu i placenty). hCG může klesat také v případě potratu. Pokud si uděláte test a máte pocit, že čárka na testu již není tak výrazná, jako byla předtím, může jít o snižování hormonu hCG v moči. To může signalizovat potrat. Na začátku těhotenství ale není výjimkou, že hladina hCG poklesne, takže se neděste předčasně.

0 0 vote
Article Rating
Může se hodit

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments