Jak rychle letí letadlo? – Nejrychlejší dopravní letadla

Létání je jedním z nejrychlejších druhů přepravy lidí i nákladů. Rychlost letadel se liší v závislosti na tom, zda se jedná o dopravní letadlo nebo letadlo, které přepravuje osoby. Platí, že přepravní rychlost zboží je několikanásobně vyšší, než rychlost letadla přepravujícího osoby. Při odpovědi na otázku „Jak rychle letí letadlo?“ je tedy třeba odpověď rozdělit do dvou částí.

Nejrychlejší dopravní letadlo

Nejrychlejším dopravním letadlem je ruský letoun Tupolev 144. Jeho maximální rychlost je 2429 km/h. Avšak nevýhodou tohoto extra rychlého letounu je jeho příliš vysoká spotřeba. Celkem bylo vyrobeno 16 těchto letadel, pět z nich již je v leteckých muzeích.

Druhým nejrychlejším dopravním letadlem je Concorde. Ten může dosáhl maximální rychlosti 2178 km/h.

Obecně ale dopravní letadla létají rychlostí kolem 900 – 1000 km/h.

Rychlost letadel přepravující osoby

Rychlost letadel není samozřejmě po celou dobu letu konstantní. Záleží samozřejmě také na tom, jaké jsou konkrétní povětrnostní podmínky a také o jaký typ letadla se jedná. Podle toho se piloti musí řídit. Nejprve se zaměříme na rychlost při vzletu a při přistávání.

Když letadlo startuje, musí dosáhnout rychlosti cca 250 km/h, aby se mohl odlepit od země. To je typická rychlost pro letadla o velikosti Boeingu 737. U velkého „jumba“ pak je rychlost pro vzlétnutí nad 300 km/h.

Při přistávání už jsou rychlosti o něco nižší, stačí obvykle kolem 230-260 km/h.

Rychlost při letu se liší v závislosti na tom, v jaké nadmořské výšce letadlo letí. Obvykle se ale jedná o rychlost okolo 700 – 800 km/h.

A jak je to se spotřebou paliva při letu?

Stejně jako u aut může být spotřeba paliva odlišná pro různé typy letadel. Tak například Airbus A 319 spotřebuje 2,99 kg leteckého paliva na jeden kilometr letu. U větších letadel, jako je například Airbus A380 už je to i 13,78 kg paliva na kilometr.

0 0 vote
Article Rating
Může se hodit

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments