Jak rychle oloupat vejce – Rychlé a jednoduché metody

Odstranění skořápky z vařeného vejce může být těžkopádná práce, ale s několika jednoduchými triky byste měli být schopni oloupat vejce za méně než pět sekund. Jak na to?

Základní metoda

Už to, jak vejce vaříte, koresponduje s tím, jak půjdou oloupat. Umístěte vejce do hrnce a zalijte je studenou vodou. Nad vrcholem vejce by měly být ještě asi 4 centimetry vody. Přidejte do vody lžičku soli a vařte přibližně 12 minut (na tvrdo). Po uvaření slijte horkou vodu a nahraďte ji studenou vodou. Můžete klidně přidat i kostky ledu. Po chvíli můžete oloupat – půjde to snadno.

* Bikarbonát sodíku zvyšuje hladinu pH ve vaječném bílku, což způsobuje, že při odlupování zůstává na plášti a membráně méně.

* Čerstvé vejce se hůře loupou než lehce vejce, protože vzduchová kapsa na širokém konci vajíčka je v čerstvých vejcích menší. 3-5 dnů staré vejce už jde snadno oloupat.

Metoda válením

Vařte a ochlaďte vejce. Při vaření a ochlazení vajec použijte stejné kroky, které jsou popsány v základní metodě. Poté vejce rozklepněte na obou koncích. Dlaní poté vajíčka válejte na rovném a tvrdém povrchu, aby skořápka popraskala. Pak ponořte vejce do misky s teplou vodou. Odstraňujte část skořápky od širokého konce vajíčka. Celá skořápka by měla vyklouznout za méně než vteřinu.

Metoda třepáním

Uvařte vejce, zchlaďte je studenou vodou a nechte je vychladit. Poté vodu slijte, přikryjte hrnec, ve kterém se vařili poklicí a zatřepejte. Sejměte poklici a oloupejte.

Metoda s pomocí lžíce

Uvařte vejce, vychlaďte je ve studené vodě a poté rozklepejte skořápku lžící. Postupujte od širšího konce k užšímu. Poté umístěte lžíci mezi skořápku a vejce a jednoduše vejce vyjměte. Tato metoda je velice rychlá, ale zřejmě bude vyžadovat určitou praxi.

Metoda foukáním

Uvařte a poté vychlaďte vejce ve studené vodě. Jakmile se vajíčka ochladí, vyjměte je z vody a vysušte papírovým ručníkem. Rozklepněte skořápku z obou dvou konců a odstraňte ji. Poté foukněte do užšího místa a vejce by mělo samo vypadnout. Tato metoda bude opět vyžadovat určitou praxi.

0 0 vote
Article Rating
Může se hodit

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments