Jak rychle rostou nehty – Na rukou a na nohou

Pokud se vám zlomí nehet, může vám připadat věčnost, než zase doroste. To je problém všech dospělých. Děti a mladí dospívající jsou ti, kteří mají štěstí – jejich nehty se uzdravují a rostou mnohem rychleji. Někdy dokonce tak rychle, že jsou rodiče těch nejmenších nuceni stříhat svým dětem nehty téměř každý druhý den. Pokud jde o růst nehtů, věk a zdraví hrají důležitou roli.

Co ovlivňuje rychlost růstu nehtů?

Nehty jsou vyrobeny z bílkoviny nazývané keratin a jejich růst je ovlivněn několika různými faktory, včetně věku a zdraví. Dětské nehty rostou rychle až do puberty, kdy růst zpomalí na 50 procent předchozího tempa. Těhotné ženy také prožívají zrychlený růst nehtů – hormony zvyšují metabolismus a zvyšují oběh, což způsobuje rychlejší růst nehtů a vlasů. Na druhé straně, nemoci a určité léky, jako je chemoterapie, mohou zpomalit růst nehtů nebo dokonce způsobit lámavost nehtů.

Rostou nehty rovnoměrnou rychlostí?

Nehty na rukou rostou asi třikrát až čtyřikrát rychleji než nehty na nohou. Nehty na vaší dominantní ruce rostou rychleji než ty na druhé ruce a nehty rostou rychleji i na vašich nejdelších prstech. Nehty také rostou rychleji v létě než v zimě – vědci si nejsou jisti, proč, ale jedna teorie spočívá v tom, že nehty, které jsou častěji používány a vystaveny teplejšímu počasí, rostou rychleji.

Jak rychle dospějí nehty průměrného dospělého?

Jednoduchá odpověď je, že nehty rostou asi o 3 milimetry měsíčně. Pokud ztratíte nehet, bude trvat čtyři až šest měsíců, než se úplně zotavíte. Nehtům na noze trvá asi rok až rok a půl než dorostou od nehtového lůžka až po špičku. Pokud zaznamenáte změnu nehtů nebo jejich růst, obraťte se na svého lékaře. Nemoci nehtů mohou ukazovat vážné zdravotní problémy – dokonce problémy se srdcem nebo s nedostatkem určité živiny.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na