Jak rychle rostou vousy – Jak dlouho trvá růst vousů u dospívajících

Jak rychle rostou vousy? Jednoduchá otázka, na kterou ale není tak snadné odpovědět. Pokud to hodně zjednodušíme, můžeme říci, že rychlost růstu vousů je pro každého člověka odlišná, ale existují věci, které můžete udělat, abyste tento proces urychlili.

Faktory ovlivňující rychlost růstu vousů

Genetika hraje důležitou roli v délce a tloušťce vašich vousů a doba růstu vousů se může lišit od dvou měsíců do šesti let, v závislosti na délce vousu, který se snažíte vypěstovat. Geny každého člověka řídí, jak dlouho trvá, než vousy narostou. Genetika spolu s věkem, patří mezi faktory, které nemůžete ovlivnit. Existují ale také faktory, které ovlivnit můžete. Mezi ně patří váš životní styl, výživa a péče o vousy.

Jak rychle rostou vousy?

Obecně můžeme říci, že vousy rostou průměrně o 1,2 cm za měsíc. Pochopení některých vlastností vousů vám může pomoci lépe pochopit, jak dlouho trvá, než vaše vousy dorostou do požadované délky. Růst vousů se dělí na tři fáze: anagenní, katagenová a telogenová fáze.

* Anagenní fáze: je to skutečný růst vašich vousů a v závislosti na vaší individuální genetice může trvat jen několik měsíců nebo dokonce několik let. Jakmile vousy přestanou růst, vstoupí do druhé fáze.

* Katagenová fáze: vaše vousy dorostly do určité fáze, a nyní „spí“ (nerostou, neodumírají).

* Telogenová (závěrečná) fáze: nové vousy se pokusí vytlačit stávající vousy. A poté začíná opět první fáze.

Jak dlouho trvá růst vousů u dospívajících?

První vousy začínají mladým pánům růst obvykle mezi 12 a 16 lety. To je období, kdy se u nich zvyšuje hladina testosteronu. Avšak v tomto období ještě vousy nejsou příliš husté a pěkné na pohled, potrvá ještě několik let, než se mladíci budou moci svými vousy chlubit. Vousy totiž rostou většinou jen nad horním rtem a neuspořádaně na některých dalších částech obličeje. Mezi 18 až 25 lety je nejlepší období pro pěstování vousů, protože tyto rostou rychleji, jsou plnější a silnější. To je také věk, kdy většina mužů má nejvyšší hladiny testosteronu.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na