Jak rychle tluče srdce – Jaký je normální srdeční puls a tep

I když nejste sportovec, znalost vaší srdeční frekvence vám může pomoci sledovat vaši fitness úroveň. Dokonce vám může pomoci vyhledat zdravotní problémy. Vaše srdeční frekvence, neboli pulz, je počet, kolikrát vaše srdce tluče za minutu. Normální srdeční frekvence se liší od osoby k osobě. Znalost vašeho pulzu může být důležitým ukazatelem zdraví srdce. Vzhledem k tomu, že stárnete, změny rychlosti a pravidelnosti vašeho pulsu se mohou změnit a mohou znamenat srdeční problémy nebo jiný stav, který je třeba řešit.

Kde je a jaká je normální srdeční frekvence?

Nejlepší místa, kde najdete svůj puls, jsou:

* Zápěstí,

* vnitřní strana loktů,

* strana krku,

* horní část nohy.

Chcete-li dosáhnout co nejpřesnějšího čtení, dejte prst nad svůj puls a počítejte počet úderů za 60 sekund. Vaše klidová srdeční frekvence znamená, že srdce čerpá nejnižší množství krve, které potřebujete, protože necvičíte. Klidová srdeční frekvence se pohybuje mezi 60 až 100 údery za minutu.

Avšak srdeční frekvence nižší než 60 nemusí nutně signalizovat zdravotní potíže. Mohlo by to být důsledkem užívání léku, jako je beta blokátor. Nižší srdeční frekvence je také častá u lidí, kteří mají spoustu fyzické aktivity nebo jsou sportovci. Aktivní lidé často mají nižší srdeční frekvenci, protože jejich srdeční sval je v lepším stavu a nemusí pracovat tak tvrdě, aby udržel stabilní tlukot.

Faktory, které ovlivňují rychlost srdeční frekvence

* Teplota vzduchu: Když teplota (a vlhkost) stoupá, srdce pumpuje trochu více krve, takže tepová frekvence se může zvýšit, ale obvykle nepřesáhne 5 až 10 úderů za minutu navíc.

* Postavení těla: Ať odpočíváte, sedíte nebo stojíte, váš puls je obvykle stejný. Někdy, když stojíte za prvních 15 až 20 sekund, může váš puls trochu stoupat, ale po několika minutách by se měl usadit.

* Emoce: Pokud máte stres, úzkost nebo jste „nesmírně šťastný nebo smutný“, vaše emoce mohou zvýšit váš puls.

* Velikost těla: Pokud jste velmi obézní, můžete vidět vyšší klidový puls než obvykle, ale obvykle ne více než 100.

* Použití medikamentů: Léky, které blokují váš adrenalin (beta blokátory), mají tendenci zpomalovat váš pulz, zatímco léky na štítnou žlázu nebo příliš vysoká dávka pulz zvyšuje.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na