Jak rychle tráví pes – Trávicí proces potravy

Většina majitelů psů netráví čas přemýšlením o vlastních trávicích procesech, natož aby mysleli na trávicí procesy svého psa. Jediné, kdy se skutečně zabýváme trávením psa, je když je krmíme a uklízíme po nich výkaly. Jak tedy celkový proces trávení u psa probíhá?

Trávicí proces psa

Potrava vstupuje čenichem a sklouzává jícnem do žaludku. Odtamtud se před odchodem těla dostane do malého tlustého střeva. Pokud se vám to zdá příliš jednoduché, je to tak! Trávení psů zahrnuje ohromující počet orgánů, tekutin a enzymů, které hrají svou roli při přeměně potravin na použitelnou energii. Cokoli zůstane, je vyloučeno konečníkem ve formě výkalů.

Jak dlouho zůstává jídlo v psím žaludku?

Psi mohou jíst téměř cokoli, ale jejich trávicí systém nemůže rozbít a využít všechno. Živočichové, jako jsou lidé nebo krávy, mají GI traktáty vyrobené pro zpracování rostlinné hmoty. Výsledkem je, že jejich střeva jsou mnohem delší než u psů. Vzhledem k tomu, že krávy jsou závislé na rostlinné hmotě, dostávají dokonce i další oddělení v žaludku a mohou vrátit potravu, aby ji žvýkali a strávili plně.

Psí trávicí systém, který závisí více na masných bílkovinách, je mnohem efektivnější. V závislosti na stravitelnosti může jídlo zůstat v žaludku psa mnohem déle než u člověka nebo krávy. Psí žaludek zcela uvolní jídlo po 12 hodinách po jídle. Porovnejte to se čtyřmi až pěti hodinami u normálního dospělého člověka.

Jak dlouho trvá, než pes stráví jídlo?

Bohužel neexistuje žádná odpověď! Je zapojeno tolik proměnných, že dokonce i u dokonale zdravého psa může být čas na strávení jednoho jídla dramaticky odlišný. Pije váš pes dostatek vody? To má vliv i na čas trávení. Trávení trvá velkým plemenům psů podstatně déle, než malým plemenům. Je váš pes aktivní nebo spíše „gaučový“ typ? Cvičení má určitý vliv na pohyblivost nebo způsob, jakým svaly trávicího systému pohánějí potraviny.

Celkový čas od vstupu do výstupu závisí na širokém spektru faktorů, od velikosti psa až po kvalitu jídla. Mokré jídlo trvá méně času, suché jídlo (granule) více času. Velmi obecně řečeno, může pes strávit plechovku s mokrými potravinami za pouhé čtyři hodiny, zatímco stejné množství suché potravy může trvat osm hodin!

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na