Jak rychle tráví žaludek – Tipy pro lepší trávení potravy

Obecně platí, že jídlo se začne trávit 24 až 72 hodin, což je doba, kdy se přesune do trávicího traktu. Přesný čas závisí na množství jídla a jeho druhu. Míra je také založena na faktorech, jako je vaše pohlaví, metabolismus a zda máte nějaké zánětlivé problémy, které by mohly zpomalit nebo urychlit proces.

Pohyb jídla tělem

Zpočátku jídlo pomalu rychle prochází trávicí systém. Během šesti až osmi hodin se potravina pohybuje přes žaludek, tenké střevo a tlusté střevo. V tlustém střevě může jídlo zůstat i déle než jeden den. Po tuto dobu je ještě více rozkládáno. Průměrná doba, po kterou je jídlo v tlustém střevě, se liší podle pohlaví: 33 hodin u mužů a 47 hodin u žen.

Doba trávení podle typu jídla

Doba trávení se liší také tím, co jste jedli. Maso a ryby se mohou rozkládat dva dny, než je úplně strávíme. Bílkoviny a tuky, které obsahují, jsou složité molekuly, takže našemu tělu trvá déle, než je stráví.

Naproti tomu ovoce a zelenina, které mají vysoké množství vlákniny, procestují váš trávicí systém za méně než jeden den. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny obecně pomáhají efektivněji léčit trávicí trasu.

Nejrychleji se zpracovávají, sladké nezdravé potraviny jako cukroví.

Tipy pro lepší trávení

* Jezte více zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků – jsou zdrojem vlákniny, která pomáhá jídlu pohybovat se trávicím traktem.

* Omezte červené maso a zpracované potraviny – tělu trvá delší dobu, než je rozloží a navíc produkují chemikálie, které mohou poškodit trávicí systém.

* Přidejte probiotika – užitečné bakterie, které jsou v jogurtech a kefíru, prodávají se také jako doplněk stravy.

* Denně cvičte – procházka po jídle pomáhá předcházet plynatosti, pravidelné cvičení napomáhá ke zdravé váze.

* Dopřejte si dostatek spánku – předejdete problémům s trávicím systémem.

* Zvládejte stres – ten může zhoršit problémy trávicího systému nebo je spustit.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na