Jak rychle tvrdne beton – Doba tvrdnutí betonu

Když se složky betonu (cement, kameniva a voda) spojují, cement a voda chemicky reagují a nakonec se vytvoří pevná hmota, která přilne k agregátům a vytvoří beton. Proces tvrdnutí začíná již hodinu po smíchání všech potřebných složek. Čím vyšší je teplota, tím rychlejší bude tvrdnutí, protože teplo urychluje chemickou reakci. Jak beton tvrdne, jeho zpracovatelnost se snižuje a beton se stále obtížněji formuje – i tak je ale stále slabý a může být snadno poškozen.

Doba tvrdnutí betonu

Obecně řečeno, beton dosáhne užitečné síly asi za 3 dny, i když to závisí na konstrukci směsi a na obsažených materiálech. Většina síly je získána během jednoho měsíce. Je důležité si uvědomit, že beton dosáhne své maximální pevnosti jen tehdy, když je přítomna vlhkost během vytvrzování. Předčasná ztráta vlhkosti způsobí snížení síly a povede k nižší trvanlivosti betonu.

Betonování v zimě

Pokud potřebujete betonovat v zimě, existují určité problémy, které byste měli zvážit. Beton potřebuje k tvrdnutí teplo, takže je potřeba ho nějakým způsobem zahřívat. Také bychom měli zamezit tomu, aby se v betonu udělali krystalky ledu (je potřeba beton přikrývat). V opačném případě mohou vznikat trhliny.

Vytvrzování betonu

Beton se neustále vytvrzuje po celou dobu své životnosti, proto své chemické procesy nikdy nezastaví. Z praktických důvodů však dosáhne bodu, kdy bude další vytvrzování tak pomalé, že se stane nepozorovatelným. K neustálému tvrzení dochází, protože částice cementu reagují s vodou ve směsi (hydratace) a pokud je cement v kontaktu s vlhkostí, dokonce s miniaturními bublinami, bude nadále vytvářet vazby.

Faktory ovlivňující dobu tvrdnutí betonu

* Vlhkost hraje rozhodující roli při vytvrzování betonu. Pokud v směsi není dostatek vody, beton vytvrzuje příliš rychle, což vede k nižší celkové pevnosti. Příliš velká vlhkost, často používaná v dokončovacím kroku, oslabí horní vrstvu a způsobí odlupování.

* Horké teploty a vítr zrychlují odpařování doby, kdy dochází k rychlému stárnutí vlhkostí.

* Konstrukce mixu je základem při určování doby tuhnutí betonu. Některé úlohy vyžadují zrychlení, protože oblast musí být použitelná co nejdříve. Akcelerant vykoná svou práci a urychlí konkrétní dobu nastavení. Zrychlená směs bude nakonec vykazovat slabší celkovou pevnost, ale stále splní požadavky na pevnost.

Může se Vám hodit:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na